Hava Durumu
» Haberler » E-FATURA UYGULAMASI

ODA ÜYELERİMİZE DUYURULUR..

509 Sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine istinaden 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren vergi mükelleflerine KDV dahil 5.000-TL, vergi mükellefi olmayan kişilere KDV dahil 30.000-TL üzeri olan faturalar artık kağıt ortamında düzenlenmeyecek olup, dijital ortamda düzenlenmesi kanuni zorunluluk haline gelmiştir. Yapılan düzenleme ile ilgili oda üyelerimizin ileride oluşabilecek özel usulsüzlük cezaları ile karşılaşmamaları için odamızdan veya muhasebe işlemlerini yürüten mali müşavirlerden bilgi almalarını öneriyoruz.

Konuyla ilgili, 19.10.2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yapılan bazı değişiklikler ve yeni düzenlemeler şu şekildedir;

e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu bulunan mükelleflerimizin aynı zamanda e-Arşiv Fatura uygulamasına da geçmek zorunda olduğuna ilişkin düzenleme yapılmıştır.

e-Ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracıları e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorunda olacaklardır.

e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1/1/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi) aşması halinde, söz konusu faturaların, “e-Arşiv Fatura” olarak Başkanlıkça sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Tüm serbest meslek erbapları (avukatlar, mali müşavirler, serbest çalışan doktorlar, mimarlar, mühendisler vb.) 2020 yılı Haziran ayından itibaren serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemek zorunda olacaklardır.

Hal kayıt sistemi kapsamında sebze ve meyvelerin ticareti ile iştigal eden tüccar ve komisyoncular 1/1/2020 tarihinden itibaren e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu uygulamaları ile e-Defter uygulamalarına dahil olmak zorunda olacaklardır.

Sigorta, emeklilik ve reasürans şirketleri Sigorta Poliçeleri ile Sigorta Komisyon Gider Belgelerini, bankalar dekont belgesini, yetkili döviz müesseseleri de Döviz Alım-Satım belgelerini ve tüm mükelleflerce kullanılan Gider Pusulası belgesi e-Belge olarak düzenlenebilecektir.

Akaryakıt istasyonları dahil olmak üzere EPDK’dan akaryakıt sektöründe faaliyette bulunmaya ilişkin lisans alan tüm mükelleflere Tebliğde öngörülen geçiş zamanlarında e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Defter uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirilmektedir.

Gübre takip sistemi kapsamında bulunan mükelleflerce gerçekleştirilen sistem kapsamındaki malların sevkinde e-İrsaliye kullanma zorunluluğu getirilmektedir.

Demir çelik sektöründe, madencilik alanında vergi kayıp ve kaçağını azaltmak ve sektörde haksız rekabeti engellemek amacıyla imalat, ihracat veya ithalat faaliyetinde bulunan mükelleflerin e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu öngörülmüştür.

E-Fatura uygulamasına dahil olan mükelleflerin çiftçilerden gerçekleştirdikleri zirai mahsül alımlarında kağıt ortamda düzenledikleri müstahsil makbuzlarının elektronik ortamda e-Müstahsil Makbuzu olarak düzenlenmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Oda üyelerimizin bilgisine sunarız. Saygılarımızla..
SİVAS ELEKTRİKÇİLER ESNAF VE SANATKARLAR ODASIBu haber  163  kez görüntülendi.
17.12.2019
COVID-19 SALGIN YÖNETİMİ VE ÇALIŞMA REHBERİ
E-FATURA UYGULAMASI
ODA ÜYELERİMİZE DUYURULUR..

509 Sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine istinaden 1 Ocak 2020 tarihin...
SİVAS MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRETMENLERİNDEN ODAMIZA ZİYARET
Özdeğerlendirme faaliyeti kapsamında Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alan Şefi Muzaffer HASBEK, ...
MİLLİ EĞİTİMİ İL MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARETİMİZ
Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ebubekir Sıddık Savaşçı' yı makamında ziyaret ederek, mesleki eğitimler konusunda bilgi alışverişinde bul...
İSTANBUL FOTOĞRAFÇILAR ODASI BAŞKANI ODAMIZI ZİYARET ETTİ
İstanbul Profesyonel Fotoğraf Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Sayın Dilek Camcı odamızı ziyaret etti. Ziyarette fotoğrafçılık mesleğine ili...
ODAMIZ VE ÇEDAŞ TARAFINDAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Üyelerimizin hazırlamış olduğu elektrik iç tesisat projeleri ve enerji müsaadelerinin başvurularının elektronik ortamda yapılması ile ilgili...
ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi KIVILCIM' a Hayırlı Olsun Ziyaretimiz.
ÇEDAŞ Genel Müdürlügü görevine atanan Sayin Niyazi KIVILCIM ' ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerimizi ilettik.
Odamızdan Emniyet Müdürlüğüne Ziyaret
Oda Yönetim Kurulu olarak, Sivas İl Emniyet Müdürü Sayın Sn. Kenan AYDOĞAN' ı makamında ziyaret ettik. Fotoğrafçılık meslek grubunun sorunla...
ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ
Sayın Üyelerimiz; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Elektrik İç Tesisleri Yönetmelik Değişikliği ile ilgili taslağa aşağıdaki
Kadir Gecemiz Mübarek Olsun
Başta ülkemiz olmak üzere, tüm İslam aleminin Mübarek Kadir Gecelerini en güzel temenni ve duygularla tebrik eder, bu gecenin bütün insanlığ...
1234567
Sivas Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası
Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 38. Sokak no:14 SİVAS
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Powered by .NET